Návod k nasazení monitoru spánkové apnoe
ApneaLink

Screening spánkových dýchacích poruch monitorem ApneaLink

Monitor zaznamenává dýchání, hladinu kyslíku v krvi a její eventuální pokles , apnoe (zástava dechu ) -centrální i obstrukční  a hypopneu (mělké dýchání).

Zařízení je již při předání pacientovi připraveno na měření a vybaveno nabitými bateriemi, k měření je třeba jej nastavit pouze  níže uvedeným způsobem. Jakkoliv jinou technickou manipulaci se zařízením neprovádějte, může to narušit validitu monitorace.

Nasazení měřících senzorů

Zařízení obsahuje tři senzory, které je nutné před ulehnutím připojit.

  1. Kyslíkové brýle: Připevněte je kolem uší tak, aby nosní části pohodlně seděly. Konec hadičky je připojený k zařízení.
  2. Hrudní pás: Nasaďte si hrudní pás pevně, ale ne svíravě, kolem hrudníku (ženy pod prsa; muži ve výšce prsou), aby sledoval dýchací pohyby hrudníku.
  3. Senzor saturace: Připevněte senzor na ukazováček, přičemž kabel směřuje od prstů k rameni. Klip na kabelu saturačního senzoru zastrčte za hrudní pás.  Je možné, pokud senzor ukazováček svírá těsně, jej umístit například na malíček a zkontrolovat, zda příslušná dioda v rohu přístroje po zahájení měření svítí zeleně – to znamená, že senzor správně snímá v hodnotu kyslíku v krvi.

Zahájení měření

Zapnutí zařízení – těsně před ulehnutím k nočnímu spánku stiskněte dlouhým stiskem velkého tlačítka uprostřed se symbolem zapnutí, dokud se v tomto tlačítku nerozsvítí zelená kontrolka. Tím dojde k zahájení monitorace. 

Zde pozor, tlačítko již nemačkat, event. další stisknutí ukončí měření.

Nyní začnou blikat červeně 3 kontrolky v rozích přístroje (každá u vstupu jednoho ze tří připojených senzorů) a tyto tři kontrolky postupně zezelenají, což je signál, že je příslušný senzor (1/ měření kyslíku na prstu 2/ nosní průtokový senzor 3/ čidlo pohybu hrudníku na hrudním pásu) funkční a zahájil měření.

Probíhající monitorace 

Při probíhajícím měření jsou tedy zeleně rozsvícené tři výše zmíněné kontrolky měřících senzorů a hlavní tlačítko ve středu přístroje. Tedy 4 zelené kontrolky celkem.

Kontrolka označená „test complete“ v posledním, čtvrtém, rohu přístroje při měření nikdy nesvítí.

Po několika minutách se jas zelených kontrolek sníží, ale monitorace dále probíhá.

Záznam musí trvat alespoň 4 hodiny, jinak měření není hodnotitelné a není možné identifikovat případnou spánkovou poruchu.

Ukončení měření

 Po probuzení si zařízení sundejte, nevypínejte (přístroj sám pozná že je sejmut a měření ukončí), senzory neodpojujte a vraťte lékaři.

Časté chyby při měření:

  • opakované stisknutí tlačítka přístroje – vede k ukončení měření, tlačítko stiskněte jen jednou dlouze při začátku měření
  • špatně nasazený senzor nosního průtoku (v průběhu spánku vypadne z nosních dírek) – vede k nevalidnímu měření, přístroj s nefunkčním senzorem není schopen vyhodnotit záznam,
  • vyjmutí baterií přístroje – vede k ukončení měření. Baterie nikdy nekontrolujte, nevyjímejte, ani je nenahrazujte jinými. Při nastavení přístroje vždy nasazujeme nově nabité baterie, není se tedy třeba obávat jejich vybití v průběhu měření

MENU