Screening karcinomu pankreatu
Screening karcinomu pankreatu
Karcinom pankreatu je sedmou nejčastější malignitou a třetí nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění. Jeho výskyt stoupá a úmrtnost zůstává vysoká. Většina pacientů s diagnostikovaným karcinomem pankreatu do roka umírá a pětileté přežití dlouhodobě nepřesahuje 10 %. Příčinou nepříznivé prognózy je vedle rezistence k onkologické léčbě, tedy radioterapii a chemoterapii, především pozdní záchyt onemocnění.
Kdo by měl screening zvážit?
Screening je doporučován zejména osobám s vysokým rizikem vzniku karcinomu pankreatu, mezi něž patří:
Osoby s rodinnou anamnézou: Pokud máte dva a více příbuzných prvního stupně (rodiče, sourozenci, děti) s diagnózou karcinomu pankreatu.
Nositelé genetických mutací: Jedná se o mutace v genech BRCA1, BRCA2, PALB2, ATM, MLH1, MSH2, MSH6, PMS2, STK11, CDKN2A a dalších.
Jak probíhá screening v IKEM?
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) nabízí program screeningu karcinomu pankreatu pro jedince s vysokým rizikem. V rámci tohoto programu odborníci posoudí vaše individuální riziko a doporučí další postup. Vyšetření obvykle zahrnuje detailní anamnézu, genetické testování a zobrazovací metody, jako je magnetická rezonance (MRI) nebo endoskopická ultrasonografie (EUS).
Máte zájem o screening?
Pokud se domníváte, že patříte do rizikové skupiny, nebo máte obavy ohledně svého rizika vzniku karcinomu pankreatu, doporučujeme obrátit se na odborníky v IKEM. Více informací naleznete na jejich webové stránce: https://www.ikem.cz/cs/screening-karcinomu-pankreatu-v-ikem/a-4504/